Thursday, January 8, 2009

rapor ve öngörüler

9-17 Nisan 2007

RUSYA VE UKRAYNA İNCELEME VE RAPOR

KONULAR
1- RUSYA
A – OFİS VE ELEMANLAR
B- YENİDEN YAPILANMA VE HATALAR
C- STRATEJİK ÖNERİLER

2- UKRAYNA
A – OFİS VE ELEMANLAR

3- STRATEJİK ÖNERİLER
4- SON SÖZ


RUSYA

A- OFİS VE ELEMANLAR

Rusya ofisi ile ilgili;
a- Lokasyonda bir problem yok. Ofis şu hali ile çalışmaya uygun ve yeterli
b- Elnur’un çalışma saatleri problemli. Kontrol zor ve süreli olarak dışarıda. Ofis disiplini çok zayıf.
c- Elnur potansiyel ve beceri olarak Rusya ofisine uygun ancak, motivasyon ve güven problemleri çok fazla. Şirkete loyal kalabilmesi için çalışma şartlarında ve verilen sözlerde mutlaka tutarlılık beklentisi var. Birlikte çalışacağı insanlara ve verilen sözlerin yerine getirilmesine güven duymak ihtiyacı içinde. Şirkete kurumsal olarak güven duyması satış ve çalışma performansını arttıracaktır ve bunu sağlamak zorundayız. Yaşadığı şartları gördüm. Epeyce zorlukları atlatmış ve adaptasyonunu gerçekleştirmiş. Yapılması gereken kontrol altında tutarak iyi çalışabileceği şartları kendisine sağlamamız ve verilen sözlerin zamanında ve söz verildiği gibi gerçekleştirmek.
d- Bir sekretere mutlaka ihtiyaç var. Orada ike Elnur’un bulduğu sekreter ile konuştum. İşi becerebilecek nitelikte. Sadece Rusça biliyor, ve ofis boy olarak da kullanılabilir. Uzun vadede eğer becerikli çıkarsa satış ve üretim elemanı olarak tutmak mğümkğn olabilecek gibi, eğitimi gıda mühendisliği. Bu ayın 24 itibarı ile başlayabilir fakat part timer olarak kalacağı için kalıcı bir seketer aramaya bir taraftan da devam ediliyor.
e- Muhasebeci part timer olarak mevcut. Sekreter doğru kullanılabilinirse günlük ve basit muhasebe ve ödemeler sekreter ile de yapılabilir. Elnur ıvır zıvır işlerle çok vakit kaybediyor.
YENİDEN YAPILANMA VE STRATEJİLER
f- Malın temini ve istenen malın depoda olmaması durumunda temininde gecikmeler yaşanması Rusya için bir hendikap gibi görünüyor. Üretim hatının Rusya’ya çekilmesi kararı doğru bir karar. Üretimin ve kalite kontrolun aynı yerde yapılıyor olması zaman ve maliyet açısından büyük faydalar sağlayacaktır.
g- Dağıtım ve talebe uygun ürün üretilmesi ve aynı zamanda pazarın nabzının yerinde tutulmasının şirkete pozitif katkıları yatsınmaz. Üretim hattının kurulması ve eleman maliyetleri ile ilgili araştırmalar henüz yapılmadı. Yıl sonuna doğru bu araştırma ve mali portrenin hazırlanması 2008 faaliyet planı içerisinde yerini alması doğru görünüyor
h- Satış ve üretim planlamasının doğru ve sağlıklı yapılması ile birlikte, ürünü destekleyen yan maddelerin de satışı ya da pazarda ihtiyaç olabilecek yeniliklerin de araştırılması ve faaliyetler içine dahil edilebilmesi içinde bir AR-GE ve satınalma departmanlarının kuruluşu için de adımların atılmasını 2008 yılının 2. yarısına dahil etmek gerektiğini düşünüyorum.


UKRAYNA

Ukrayna’dan paranin tahsil edılmesı , Alexandr ve Yuri ile konuşmaların devam etmesi prosesinde peoblemler var. Karşı taraf para ödemesi yapmadan işi bitirmek niyetinde. Avukat is kontrat esasında paranın ödenmesi ile ilgili çözüm mahkemeye gitmeden bulunabilir diyor.

Kontratın rusçası avukata ulaştırıldı. Avukattan önüm]zdeki hafta içinde meselenin halli için neyi nasıl yapmamız gerektiğine ve avukatlık ücretinin ne olacağına dair bir mail bekliyorum. Tahsil edilecek paradan avukat ücretini çıkabileceğimiz ve resmi ve normal yollardan para tahsilatını yapabileceğimizi öngörüyorum.

Şirket kuruluşu için aynı avukattan gelen yazının azerice tercümesini yollamıştım ama aşağıya tekrar ekleyeceğim.“ALEKSANDROV I PARTNYORI”

SIZIN BIZNESIN HUQUQI INTELLEKTI

Gonderilen №02-02/191
16.04.2007г.
BİZNES-TEKLİF

SIFARİŞÇİ: IPEK GROUP OF COMPANIES.

İCRAÇI: Beynelhalk Hukuk Kompaniyası «Aleksandrov i partnyori».

Ohdelik: Azerbaycan ve ye Turk sirketinin (vatandas tarafindan) Ukrayna erazisinde mehdud mesuliyyetli cemiyyetinin yaradilmasi

Gonderilen malumatlar:
Sifarisci Ukrayna erazisinde mehdud mesuliyyetli cemiyyet formasinda sirket yaratmaq isteyir.

Veziyyetin ilkin tehlili:
Mehdud Mesuliyyetli Cemiyyet - Cemiyyetin bir ve ya bir nece uzvunun yaratdigi, kapitalinin Nizamnameye esasen mueyyen edilib hisselere bolunduyu bir teskilatdi. Cemiyyetin uyeleri kendi emanetleri cercivesinde cemiyyetin faaliyeti ile bagli iltizamlara (ohdeliklere) ve ziyana gore mesuliyet tasimiyorlar. Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin nizamnameye uygun kapitali onun uyelerinin emanetlerinden ibaretdir ve 100 emek hakkina beraber meblegden az olmamalidir. (16.04.2007 tarihinde bu mebleg 40 000 (kirk min)e beraberdir). Uyelerden her biri mehdud mesuliyyetli cemiyyetin dovlet qeydiyyatina kadar fonda tesisedici senedlerde gosterilen emanetin azi 50%-ni ve qeydiyyatdan sonra 1 il muddetinde emanetini tam olarak vermelidir.
Tesiscileri hukuki sexsler olan mehdud mesuliyyetli cemiyyetin Ukraynada yaradilmasinin ozelliyi, bu hukuki sexslerin onlarin oldugu olkede qeydiyyatini ve vesaitlerin dogru sekilde fonda odenildiyini tasdik eden kanuni dokumanlar takdim etmelerinin zeruriliyidir.
Tesiscileri hukuki sexsler olan mehdud mesuliyyetli cemiyyetin Ukraynada yaradilmasinin ozelliyi, bu hukuki sexsler tarafindan uygunlasma numaralarinin Ukraynada menimsenilmesi hakkinda arayis ve vesaitlerin dogru sekilde fonda odenildiyini tasdik eden dokumanlarin alinmasidir.

Sifarisin yerine yetirilmesi:
Tum lazim olan malumatlar verildikden, sifarisin yerine yetirme sertleri muzakire edildikden ve tereflerin (sifarisci ve icraci) muqavileni imzalamasindan sonra
İcraci sifarisi yerine yetirmeye baslayir.


Sifarisin yerine yetirme prossesini novbeti merhelelere bolmek olar:
І. Hazirliq prossesi.
1.1. Yaradilan cemiyyetin tesiscisinin (istirakcisinin) – huquqi sexs – qeydiyyatini tesdiq eden arayis (qanunilesdirilmis ve ukrayna diline tercume edilmis (tercumesi notariusda tesdiq edilir), nizamname, hemcinin uzvun - huquqi sexs – Ukrayna erazisinde kompaniyanin ve onun fondunun yaradilmasi haqqinda qerari kimi lazimi dokumanlarin tertibati.

1.2. Mehdud mesuliyyetli cemiyyet fiziki sexsler terefinden yaradildiqda, sifarisin yerine yetirilmesi prossesinde senedler ilk olarak Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin uzvlerine - fiziki sexslere uygunlasma nisanlari almaq ucun Vergiler mufettisliyine verilecekdir. Fiziki sexslere uygunlasdirlmis nomreler onlarin vergi mufettisliyine ukrayna diline tercume edilerek verilen passport (tercume edenin imzaasi notariusda tesdiq edilir) ve doldurulmus anket esasinda verilir. Senedelerin etibar edilmis sexslere verilmesi hallarinda onlarin uygunlasdirilmis nomreleri almaga selahiyyet veren notariusda tesdiq edilmis etbibarname almasi gereklidir.

2. Protokol formasinda huquqi sexslerin yaradilmasi meselesinin islenib hazirlanmasi (bu protokolla nizamname tesdiq olunur, direktor teyin olunur, nizamname fondunun hissseleri bolunur, lazim geldikde uzvlerin yaradilan cemiyyetin nizamname fonduna verdikleri emlak qiymetlendirilir). Gosterilen qerarlar muessiseler musaviresinde 1No-lu protokolla qununilesdirilir.
3. Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin nizamnamesinin hazirlanmasi.
4. Yaradilan cemiyyetin huquqi unvaninin mueyyen edilmesi. Bu meselenin helli yollarindan biri huquqi unvan veren biznes-merkezi ile arenda ve ya subarenda muqavilesi baglamaqdir. Bu muqavile cemiyyete huquqi unvaninin verilmesi ucun yerlesdiyi erazinin cuzi hissesinin (abonent xidmetleri ile birge) ayrilmasini nezerde tutur. Abonent xidmetine sekreterin xidmeti: korrespondensiyalarin qebulu, telefon zenglerinin qebulu aiddir. Arenda muqavilesinin resmilesdirilmesi 180 – 250$ arasinda deyisir. (Kiyev seherinin rayonundan asili olaraq deyisir), Illik abonent xidmetleri ucun odeme 300qrn.
5. Yaradilan cemiyyetin nizamnamesinde uzvun notariusda tesdiq olunmus imzasi.
6. Cemiyyetin nizamname fondunun yaradilmasi ucun muveqqeti hesabin acilmasi ve nizamneme fondunun 50%-nin hesaba kocurulmesi, hansiki hesaba kocurulme haqqinda bankdan arayisla tesdiq olunur. Uzvlerin hesaba pul kocurulmesi ile yaradilan ve hissenin bank hesabina kocurulmesini tesdiq eden sened – tehvil-teslim akti yaradilir. (mulk uzv terefinden qiymetlendirilir ve bu qiymet protokolla mohkemlendirilir.

Tesisciler – fiziki sexsler terefinden yaradilan fonda pullarin 2 metod ile kocurulmesi nezerde tutulur.
а)
- Pullarin Ukrayna qanunlarina uygun olaraq Ukrayna erazisine getirilmesi (doldurulmus gomruk deklarasiyasina uygun);
- Cemiyyetin nizamname fondunun yaradilmasi ucun muveqqeti hesabin acilmasi открытие Cemiyyetin nizamname fondunun yaradilmasi ucun muveqqeti hesaba pul vesaitlerini kocurulmesi;
б)
- Cemiyyetin nizamname fondunun yaradilmasi ucun muveqqeti hesabin acilmasi
- “Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin nizamname fondunun yaradilmasi ucun” – Pullarin odeme meqsedi ile nerezident sexsler terefinden gosterilenn hesaba kocurulmesi. Cemiyyetin nizamname fondunun etibar edilmis sexs terefinden acildigi teqdirde, her bir tesiscider notariusda tesdiq edilmis etibarname (hansiki o hesaba pul vesaitleri kecirmeye huquq verir) teqdim etmelidir.
Yaradilmis nizamname muesiselerin icasinin protokolunun dovlet qeydiyyatindan kecmesi ucun senedler sifaris edene yonlendirilecek ki, senedler ona rahat olan yolla mueyyen olunmus muddete qeder tesdiq olunsun.
Tertib olunmus senedlerin ses verilmesinden sonra onlarin imzalanmasi tarixi ve notarial sehadet ucun terix mueyyen edilir.


Kompaniyanin mutexessisleri sifarisin yerine yetirilmesi, qeydiyyatla elaqedar yaradilan cemiyyetin huquqi islerini gormek, her bir uzuvden (tesisciden) etibarnamenin alinmasi - notariusda tesdiq edilmis (huquqi sexsler terefinden, firmanin blanki ve stampi ve imza ile) vacibdir. Qeydiyyatin nerezidentin oz olkesinde olmamasi teqdirinde etibarnamenin metni bir daha muzakireye qoyulur.
Nerezidentin olkesinde qeyd olunan etibarname nerezidentin olkesinin mesuliyyetli orqani terefinden mutleq huquqi quvvede olmalidir. (senedin eslinin tesdiqi ve qanuniliyi) ve ukrayna diline tercume edilmelidir(tercumecinin imzasi notariusda tesdiq edilir)
2. Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin Dovlet Rayon Idareciliyinde qeydiyyatdan kecme ve o haqda melumatlarin vahid dovlet reestrine daxil edilmesi merhelesi
- Dovlet qeydiyyatindan kecme prossesi Ukraynanin movcud qanununa esasen heyata kecirilir.
3. Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin qanunilesdirme prossesi.
Dovlet rayon idareciliyinden cemiyyetin qeydiyyatdan kecmis nizamnamesinin ve diger senedlerin dovlet qeydiyyati haqqinda sehadetnamesini aldiqdan sonra novbeti isleri etmek lazimdir:
1. Cemiyyeti statistika komitelerinde qeydiyyata salmaq.
2. Icazerici orqanlardan mohur ve stamp hazirlamaq ucun icaze almaq.
3. Mohur hazirlamaq ve elde etmek.
4. Muveqqeti hesabi cemiyyetin hazirki hesabina kecirmek. (cemiyyetin nizamname fondunun emlak ile yaradilmasi teqdirinde hazirki hesabi acmaq)
5. Dovlet Vergi Mufettisliyine hesabin (hesablarin) acilmasi haqqinda melumat vermek.
6. Cemiyyetin vergiverme sistemini mueyyenlesdirmek ve muvafiq vergi verme huququnu tesdiq eden sehadetname almaq ucun dovlet rayon vergi mufettisliyine erize ile muraciet etmek.
Musterinin sifarisinin yerine yetirilmesinden sonra, tesisedici senedler, arayislar, sehadetnameler, melumatlar ve diger senedler, hansiki sifarisin yerine yetirilmesi zamani alinib, Icraci terefinden musteriye yerine yetirilmis isin hesabati ile birge 2 nusxede (her bir teref ucun) tertib olunmus tehvil-teslim aktina esasen verilir.
Sifaris muqavileye uygun olaraq huquqi xidmetlerin yerine yetirilmesi haqqinda tehvil-teslim aktini tereflerin imzalamasindan sonra yerine yetirilmis hesab olunur.
Sifarisin yerine yetirilmesi ucun 2-3 neferden ibaret huquqcular qrupu yaradilacaq, hansiki neqliyyatla, elaqe vasiteleri ile, orqtexnika ile temin olunacaq ve operativ rejimde isleyecekler. Kompaniyanin mutexessislerinin bu cur proyektlerde huquqi tecrubeleri var.
Yuksek keyfiyyetli xidmeti temin etmek ucun beynelhalk standartlara uygun ISO-9000-2001 keyfiyyet sistemi islenib hazirlanib ve tetbiq edilir.

Icracinin zemaneti:
Icraci movcud Ukrayna qanun vericiliyine esasen gosterilen xidmetin uygunluguna gore mesuliyyet dasiyir.
“Vekillilik haqqinda” Ukrayna qanununa esasen icraci uzerine vekil sirri saxlamaq haqqinda ohdelik goturur.

Tereflerin maliyye munasibeti ve sifarisin yerine yetirilme muddeti:
Mehdud mesuliyyetli cemiyyetin dovlet qeydiyyati ve qanunilesdirilmesi muddeti dovlet qeydiyyati ucun lazim olan melumatlar verildikden ve senedlerin razilasdirilmasindan ve imzalanmasindan sonra sekkiz ve on dord is gunu arasinda deyisir. Sifarisi yerine yetirmek ucun huquqi xidmetlerin deyeri 850$ ABD ve ya sifarisin verildiyi tarixde UMB kursuna esasen bu meblege beraber qrivendir. Sifarise huquqi adresin yaradilmasi, fiziki-sexslere-nerezidentlere sexsi nomrelerin alinmasi, tercumeci xidmetleri ve hazirki hesabin acilmasi ile ilgili harclar dahil degil.
Arenda ucun muqavilenin resmilesdirilmesi 180-2504 arasinda deyisir. (Kiyev seherinin rayonundan asili olaraq) illik abonent xidmetleri 300qrn.
Fiziki sexslerin-nerezidentlerin sexsi nomre almasi ucun muddet 10 is gunudur. Sexsi nomre almaq ucun gosterilen xidmetin haqqi her bir alinmis nomre ucun 30$ ve ya sifarisin verildiyi tarixde UMB kursuna esasen bu meblege beraber qrivendir.
Tercumecinin xidmeti hesabdan her bir tercume edilmis vereq ucun (her sehifede iki min simvol yerlesir) 16$ ve ya sifarisin verildiyi tarixde UMB kursuna esasen bu meblege beraber qrivendir. Tercumecinin imzasi notariusda tesdiq olunur ve notariusun xidmeti bu halda 100qrn-dir. Tercumeci xidmetlerine ukrayna kompaniyasinin qeydiyyati ucun lazim olan resmilesdirilmis senedlerin tercumesi, hemcinin musterinin isteyi ile nerezidentin diline senedlerle tanis olmaq ucun ehtiyac olacaqdir. Hazirki hesabin acilmasi ucun odeme hesabin acilacagi bankdan asilidir.


No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments.

background