Thursday, September 2, 2010

Penguen gibi yürüyen tavuklara inceleme
Kırıkkale’de yakalandıkları salgın hastalıktan kurtulduktan sonra sinirsel bozukluk yaşayan ve penguen gibi yürümeye başlayan tavuklar, Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Veteriner Fakültesi’nde kontrolden geçirildi.
12:44 | 02 Eylül 2010

Kırıkkale’nin Dağevi köyünde yaşayan Ülfet ve Fatma Köker çiftinin, evlerinde besledikleri tavuklar, yaklaşık bir ay önce hastalandı. Hastalıktan bazı tavuklar telef olurken, sağ kalan 3 tanesinin penguen gibi yürümeye başlaması, köylünün ilgi odağı oldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Tavuklarının durumlarının aradan geçen sürede düzelmemesi üzerine endişelenen çift, hayvanları KÜ Veterinerlik Fakültesine götürdü.

Fakültenin Hayvan Kliniğinde tavukları kontrolden geçiren Yrd. Doç. Dr. Serkal Gazyağcı, kanatlı hayvanların bazılarında hastalık sonucu böyle durumların görülebildiğini söyledi.

Bazen ördek gibi yürüyen, bazen de görme, uçma bozuklukları yaşayan kanatlıların bu durumdan kurtulma şanslarının olmadığını anlatan Gazyağcı, söz konusu tavukların da yaşamlarını bundan sonra penguen gibi yürüyerek geçireceklerini belirtti.

Evlerde bakılan tavukların genellikle aşılarının yaptırılmadığını dile getiren Gazyağcı, şunları söyledi.

"Halk, kendi besledikleri tavuklara aşısız olarak bakıyor. Bu nedenle birçok hastalıklarla karşılaşıyorlar. Genellikle de ölümcül seyreden bu hastalıklardan kurtulanlar oluyorsa da, bu şekilde kanatlarında veya bacaklarında sinirsel olarak problemlerle karşı karşıya kalıyorlar."


Milliyet 2 Eylül 2010

No comments:

Post a Comment

Thanks for your comments.

background